Am părăsit România în ultimele cinci luni?
Plimbându-mă prin oraș înainte de a reveni la treburile necesare pentru activitatea de student, mi-am dat seama că nu am părăsit în niciun moment Bucureștiul. Și nu mă refer la comunicare, ci la întâmplările de pe aici.
Acesta este motivul pentru care voi enumera patru aspecte care m-au făcut să mă întreb dacă am fost departe de țară în ultima perioadă:
- Singurele persoane pe care le-am auzit înjurând cu voce tare pe străzile de pe aici înjurau în limba română;
- Nu există nicio diferență între nesimțirea de aici și nesimțirea din țară, absolut niciuna.
- Parcă prin București lumea semnaliza mai bine decât pe-aici.
- Semafoarele sunt, în multe locuri, de formă.
Desigur, sunt și alte aspecte. Am vrut să public această scurtă notă pentru a-mi aminti de anumite aspecte negative prezente și pe-aici. Desigur, am notat și inițiativele bune care merită duse mai departe. La momentul respectiv, le voi promova.
P.S.: Probabil edilii din orașele din România ar face infarct dacă ar vedea cum arată bordurile de aici.