Promovarea brandului Biz. Partea a doua

Un pas important este reprezentat de activitatea desfășurată prin intermediul Internetului, mai exact, prezența în online: site, social media. În prezent, o revistă NU există dacă nu este promovată prin intermediul blogurilor, care nu are un site bine construit și care nu este atentă cu reacțiile din social media.

Twitter, Facebook și site-ul reprezintă cele mai importante trei puncte din lista enormă cu instrumente din social media. Din fericire, cei ce au construit brandul Biz s-au gândit la aceste lucruri, fiind un brand cunoscut în online, unul care a contribuit și organizat întâlniri având ca temă social media.

Despre promovarea printului, am discutat într-un articol precedent. Acum urmează partea de prezent și viitor. De ce spun „de prezent și viitor”? Online-ul are în prezent un cuvând important de spus în ceea ce privește evoluția unui brand. Viitorul se îndreaptă tot spre online. Tot mai mulți oameni se vor abona, folosind resursele de pe Internet, vor plăti prin sistemele de plată de pe Internet, așteptând să le vină acasă sau la birou, numărul din revista Biz.

În același timp cu revista se pot promova în offline și brandul din online. Cum? Se pot împărți stickere, flyere, se poate discuta cu oamenii. Aceștia pot fi chestionați în legătură cu așteptările lor de la revistă și de la prezența de pe Internet. Este o metodă tradițională, nicidecum una out of the box, însă funcțională. Oamenii s-au obișnuit cu așa ceva, trăiesc cu așa ceva și va fi imposibil să le scoți asta din cap. Printr-o asemănare, la un alt nivel, putem compara asta cu supraviețuirea unor cuvinte dacice în limba română.Flyerele sunt dacismele. Metodele out of the box reprezintă latinizarea. Sunt mai precise, mai eficiente, mai performante…

Site-ului nu am ce să îi reproșez. O campanie pe bloguri, precuma aceasta, este o metodă inovativă de promovare a acestuia. Fără să fiu ipocrit, pot spune că am devenit cititor fidel. Până acum nu știam de existența acestui site de business, eu fiind un împătimit al știrilor din acest domeniu. Este aranjat eficient, promovat… Mă gândesc că o eventuală dublă specializare a sa, româno-engleză, ar putea aduce mai mulți vizitatori și cititori interesați. Articolele ar trebuie postate separat, atât în română, cât și în engleză. Româna nu este o limbă de circulație internațională, dar știrile din Biz pot deveni stiri de top. Este, totuși, destul de greu, ținând cont de concurența de pe piața internațională.

Twitter. Este nevoie de mai mulți urmăritori. Sunt aproape o mie, însă vorbim de un brand online-offline. Conturile de pe rețelele din social media se pot promova doar prin organizarea de concursuri pe diverse teme cu diverse premii ( de exemplu, abonamente pentru print ). Crescut numărul de followers, vor fi mai multe reacții din partea mai multor persoane. De asemenea, ar trebui promovate mai des în articole pe site. Ar mai putea apărea un articol de genul: „Fii alături de noi și pe Twitter/FB”, „Află cele mai noi știri, urmărindu-ne!”.

Cei din spatele brandului Biz nu trebuie să se oprească de la organizat evenimente, decât dacă vor avea probleme. Vorbim, totuși, despre cel mai prestigios organizator de evenimente business din România, organizatorul Zilelor Biz, Green Biz Forum, BrandRO, Management360… În situația asta, chiar mă miră de ce eu sunt al 1101-lea fan al revistei pe Facebook. În România sunt, să nu uităm, peste 3 000 000 de conturi. În lume sunt peste 700 000 000. Facebook este un colos, iar Biz trebuie să profite de acest lucru. Tot un concurs ar putea fi soluția.

Brandul Biz este prezent pe majoritatea celor mai mari rețele de socializare, iar pentru o promovare corectă, constantă și eficientă este nevoie de intra-ajutorare între print – site – social media.

Succes!

 

 

 

Sunt Mădălin Blidaru. Dacă vrei să îmi transmiți ceva, mă găsești la madalin [at] blidaru [dot] net sau pe diferite rețele sociale.