În luna aprilie, vă spuneam într-un articol că fuseseră selectați cei douăzeci de finaliști ai competiției de afaceri sociale „Fabricat în Țara lui Andrei”. Au trecut opt luni, iar Petrom a anunțat săptămâna trecută câștigătorii cele mai mari competiții de afaceri sociale din România.
10 câștigători vor primi sprijin pentru afacerea socială
Cei zece câștigători vor primi finanțări în valoare de 320 000 de euro, alături ce consultanță tip incubare de afacere pentru primii ani de activitate. Finanțarea de 32 000 de euro pentru fiecare afacere socială este nerambursabilă. Totodată, celelalte zece planuri finaliste vor avea posibilitatea de a fi analizate pentru a obține microcreditare printr-un program dezvoltat de OMV AG în colaborare cu good.bee Credit IFN SA.
Un proiect al Crucii Roșii Vrancea printre câștigători
Mândria mea de vrâncean, mă face să prezint în ordinea următoare planurile de afacere câștigătoare, începând, desigur, cu un proiect care va fi implementat în acest județ – „Cuptorul de pâine Burcioaia”. Mă bucur să văd județul natal pe harta câștigătorilor. Îmi doresc ca acest lucru să se întâmple mai des, să văd Vrancea din ce în ce mai prosperă. Felicit Crucea Roșie Vrancea pentru ideea de afacere socială și succes în implementarea acesteia!
Descoperă câștigătorii!
Celelalte nouă proiecte admirabile provin din diferite zone ale țării și reprezintă dovadă că se poate face ceva pentru comunitate cu drag, cu dorință de a sprijini dezvoltarea acesteia. Au fost câștigate de Smarand Viorel, II Ghencea Daniela, Asociaţia Habitat for Humanity, Fundaţia Agapis, Branea Cristian, II Ana E Ion, Asociaţia ALIAT, Stanciu Lucian, Urse Andreea. Puteți citi despre acestea aici.
*sursă cover facebook.com/taraluiandrei.ro
