Când SuperMan a întâlnit-o pe SuperWoman

Era o zi friguroasă de toamnă în momentul în care SuperMan a decis să meargă la shopping pentru a-și schimba tricoul. Frustrat de albastrul obosit și obositor, precum și de „S”-ul devenit prea obișnuit, a mers la cel mai apropiat mall, asigurându-se că nu are kriptonită.

Prima problemă întâmpinată de acest colos al super-eroilor a fost modul de intrare în mall. Speriat de „pitzipoancele” care i-au stricat superauzul, SuperMan s-a dezechilibrat și a căzut, făcând un crater în fața mallului. Din fericire, echipajul ambulanței din apropiere a reușit să resusciteze cei trei foști președinți ai României.

În urma unui proces de lungă durată, instanțele cerești au dat dreptate celor trei foști președinți, SuperMan fiind trimis în lagăr în Siberia. Frigul l-a făcut să își activeze privirea cu raze speciale cu care a reușit să încălzească zonă, să accelereze încălzirea globală și, totodată, să dezvolte turismul siberian. În nord, la Oceanul Arctic, apăruse cea mai faină plajă cunoscută vreodată, un loc în care bogătașii lumii au venit pentru a stabili modul în care pot pune mâna pe controlul pierdut al societății.

Aceștia, însă, au fost capturați de o blondă superbă care le-a fermecat mințile, reușind să îi convingă să plătească Forumului Internațional pentru Eliberarea Mutanților cauțiunea pentru SuperMan. A fost un moment intens mediatizat de presa online care nu ajunsese la apă datorită creșterii nivelului mării, însă care s-a bucurat de sprijinul celor plecați la multe și neafectați de avalanșe. Desigur, cei mai bucuroși au fost bloggerii pișcotari care, datorită noilor oportunități de promovare a oportunităților de travel, au tastat, au tastat până când au primit Bahamasul mult visat – undeva la 2000 de metri.

SuperMan, bucuros că se află în libertate, a decis printr-un pact de coabitare să colaboreze cu SuperWoman, rămânând ca cei doi să apară într-un serial TV, să candideze pentru primele poziții într-un stat în curs de dezvoltare și să controleze într-un alt mod viitorul omenirii. În pact, a intrat și furnizarea genților lunarea.

Articol scris pentru SuperBlog, în cadrul probei nr. 14, susținută de Reeija.
*sursă cover © Anton Brand | Dreamstime.com

Sunt Mădălin Blidaru. Dacă vrei să îmi transmiți ceva, mă găsești la madalin [at] blidaru [dot] net sau pe diferite rețele sociale.