8,5 milioane de euro pentru România, compensaţie pentru pagubele inundaţiilor

8,5 milioane de euro pentru România, compensaţie pentru pagubele inundaţiilor

8,5 milioane de euro vor fi alocate României din Fondul de Solidaritate al Uniunii Europene ca sprijin financiar pentru pagubele inundaţiilor din 2014. Urmează aprobarea în plen a raportului din sesiunea 6-9 iulie. Pe 23 iunie, raportul a fost aprobat de Comisia de Bugete din Parlamentul European în urma unui raport realizat de eurodeputatul Siegfried Mureşan.

În cazul României, cererea priveşte inundaţiile din perioada aprilie – mai 2014, când au fost afectate 30 de judeţe, dar şi din perioada iulie – august 2014, când Regiunea Sud – Vest Oltenia a fost cea mai afectată.

România nu este singurul stat beneficiar în urma acestui raport. Documentul prevede şi acordarea a 2 milioane de euro pentru Bulgaria, respectiv, 56 de milioane de euro pentru Italia, tot pentru a compensa pagubele inundaţiilor de anul trecut.

sursa imagine: EU Parliament facebook page

Despre Fondul de Solidaritate al Uniunii Europene

Fondul de Solidaritatea al Uniunii Europene a fost creat în urma inundaţiilor din vara anului 2002, venind în sprijinul zonelor afectate de dezastre naturale ca o dovadă a solidarităţii europene. Până acum, 24 de ţări au beneficiat de compensaţiile oferite prin FSUE, fie că vorbim de inundaţii, incendii de pădure, cutremure şi alte dezastre naturale.

În afara anului trecut, România a mai beneficiat de ajutor prin intermediul acestui fond european în cazul inundaţiilor din primăvara şi vara anului 2005, în cazul inundaţiilor din 2008, din 2010, dar şi în cazul secetei şi incendiilor din august 2012.  Estimările cu privire la valoarea acestor daune indică aproximativ  3 693 de milioane de euro, Uniunea Europeană venind cu un sprijin de 110,5 milioane.

Avantajele acestor ajutoare financiare este că, după ce este aprobat şi devine disponibil în bugetul Uniunii, plata se face imediat într-o singură tranşă, datoria de implementare, audit şi control revenind statelor beneficiare. Cu toate acestea, Fondul de Solidaritate al Uniunii Europene nu este un instrument de reacţie rapidă, trecând, după cum se vede şi în cazul prezentat în articol, prin toate procedurile bugetare.

Sunt Mădălin Blidaru. Dacă vrei să îmi transmiți ceva, mă găsești la madalin [at] blidaru [dot] net sau pe diferite rețele sociale.