Un concurs cu semne de întrebări

Pe lângă faptul că nu există un regulament bine făcut și că se inventează reguli irelevante pe parcurs, mai se pune și problema premiului. Este sau nu este real? Nu este puțin cam îndoielnic site-ul? Adică, se construiește în timp, se fac modificări după ce a fost lansat concursul și lista poate continua.

Dar să trecem mai departe.

Vorbim despre asta: www.desprelicee.ro/licee.aspx . Totul este irelevant.

Colegiile Național „Unirea” și „Al. I. Cuza” din Focșani au fost depunctate pe nedrept. Ce înseamna pe nedrept? Anularea tuturor voturilor. Este o diferență majoră între a anula voturile date de aceeași persoană sau obținute prin adrese de mail care expiră. E drept, acelea trebuie eliminate, dar nu toate voturile, dragilor. Este ca și cum ai demite 100 000 de bugetari pentru că un postaș nu ți-a adus facturile la timp.

Fair-play? Jocul corect este doar o iluzie, atât timp cât nu este scris. Așadar, trebuia scris, scris, scris…totul în regulament.

Cât despre metoda de pedepsire? E jalnică. Să luăm un caz ipotetic: mă decid să îmi fac 100 de conturi și să votez același liceu, poate unul care nu este cel în care învăț. Îmi fac un cont fals. Nu are nimeni cum să verifice, decât dacă îmi cere și CNP-ul și numele ( să nu existe coincidență de nume și, eventual, să verifice dacă e adevărat la secretariat. Întotdeauna verificare!).

Și să luăm la purificat metodele de depistare ale conturilor multiple ( intr-o prima faza, regulementul specifica ca poti vota de pe un cont, o data pe zi, deci poti vota de pe mai multe conturi, de mai multe ori pe zi; update-ul de dupa mai aduce o completare: constatarea fraudei duce la depunctarea liceului … Dar cum se poate constata? Nu exista nicio metoda, iar vorbele unor persoane nu sunt o dovadă, deoarece pot fi puse „doar la mișto”; degeaba încercuiești ceva la un mesaj pentru nimic nu dovedește că e real și că respectivul chiar a făcut asta):

  1. Nume identice – pot exista persoane cu acelasi nume si, in plus, nicaieri nu specifica ca trebuie sa iti treci numele real.
  2. Clasa? Pot fi si 250 de elevi dintr-o singura clasă…
  3. Adresa de email: difera de la om la om, dar nimic nu garanteaza ca lui Ion Popescu nu ii corespunde adresa MichaelJackson@Orice.Extensie sau VasileVicentiu@Orice.Extensie.
  4. IP-ul. Dacă eu, fratele meu, sora mea, mama, tata, bunicul și pisica folosim aceeași conexiune la Internet? Asta nu înseamnă că o persoană și-a facut 10 conturi și a votat de zece ore…
  5. Cookie. Vezi ce am scris la 4.

 

Interogarile in bazele de date sunt irelevante dupa toate criteriile pentru ca se poate gasi cate ceva.

P.S.: Am mai zis: clauzele finale nici nu existau.

P.S.2: Si mai sunt semne de intrebari…