Posibilul a devenit posibil

S-a intamplat si de data aceasta. Liverpool a reusit sa incaseze un gol de la HAZARD in minutul 84. Atat. A fost suficient sa schimbe favoritii pentru calificarea mai departe in Europa League.

Si nu a fost tot. Cu cateva minute inainte, tot Hazard a fost faultat in careu. Arbitrul a vrut sa dicteze lovitura de la 11 m, dar asistentul l-a oprit.

A fost un gol primit intr-un mod prostesc pentru ca nu a fost o lovitura libera la vinclu, nu a avut efect , ci doar apararea cormoranilor a scartai. Chiar daca  Lille a castigat la diferenta de un gol, Liverpool are sansa sa treaca mai departe. Sa nu uitam ce  a facut cu Unirea Urziceni : egal pe Anfield si 3-1 in Ghencea.

Trebuie sa recunosc ca in  afara de Rio Mavuba si Landreau nu cunosteam pe nimeni din lotul echipei franceze. Erau niste anonimi…in timp ce jucatorii lui Liverpool cred ca i-am supraestimat sau doar antrenorul este uzat.

Este posibila si fie si o presiune din partea conducerii americane a echipei engleze care afecteaza conditia echipei…

FC Liverpool se afla la al doilea meci pierdut consecutiv ( dupa cel cu Wigam Athletic din Premier League). Trebuie sa recunoasca toata lumea ca a fost un sezon dezastruos pentru cormorani. “You’ll never walk alone ” s-a cam terminat.

Se pare ca plecarea lui Xabi ALonso si a lui Alvaro Arbeloa a adus echipei unul sau mai multe minusuri . Cert este ca acum Liverpool are mai multe sanse sa se claseze la finalul campionatului pe locurile 6-7 decat pe 2.

Dar sa nu disperam… viitorul suna bine. Maxi Rodriguez se va acomoda, iar inafara de un fundas central , Liverpool nu are nevoie de nimic.