The Interview (2014)

The Interview (2014)

Dacă considerați că mă aflu prin lista celor care cred în teorii ale conspirației, vă înșelați. Dacă considerați că sunt printre cei care cred că niște hackeri nord-coreeni au atacat și au încercat să blocheze lansarea unui film realizat de una dintre cele mai importante corporații de pe glob, Sony, prin divizia Sony Pictures, iar apoi niște hackery de la Anonymous au pus Coreea de Nord pe întuneric pentru a proteja libertate de exprimare din Statele Unite, iar Barack Obama a ieșit cu o declarație pe tema asta, din nou, vă înșelați.

The Interview este disponibil în Google Play și YouTube Movies, la fel și în câteva cinematografe din Statele Unite. Dar stați fără griji, căci este un film surprinzător de slab. Mi-am dat seama că este o comedie, dar nu am crezut că poate fi una așa de slabă.

James Franco îl interpretează pe Dave Skylark, un prezentator TV al unui show zilnic tip interviu. Seth Rogen interpretează producătorul acestui show, un fel de CanCan TV, dacă ar exista așa ceva. În goana după audiență, aceștia ajung să facă un interviu cu Kim Jong-Un, dictatorul nord-coreean care plănuiește să lanseze noile sale rachete nucleare de rază lungă, având ca destinație West Coast. Intervine CIA1 care își dorește, desigur, lichidarea liderului respectiv.

Mai departe, urmează o serie de scene lipsite de orice formă de umor inteligent, duse la extrem și amintindu-ți din trei în trei minute că ai făcut cea mai mare greșeală luând decizia să îndrăznești să vezi acest film. În final, dragostea învinge. Liderul este făcut să plângă la televizor, asta după ce îi scăpase de sub control capacitatea de manipulare. În final, elicopterul în care se afla este doborât de tancul primit de acesta de la Stalin și o revoluție are loc acolo. Coreea de Nord devine democratică și are acces și la Skype.

Concluzia: pentru sănătatea dumneavoastră, evitați consumul dă intărviu. Nota: 32

  1. deci chiar sunt la modă serviciile în cinematografia nord-atlantică zilele astea []
  2. inițial, am tastat doi, dar mi-am amintit ce potențial are acest film []

Sunt Mădălin Blidaru. Dacă vrei să îmi transmiți ceva, mă găsești la madalin [at] blidaru [dot] net sau pe diferite rețele sociale.