În perioada 2-8 septembrie 2012, voi lua parte la proiectul „Reflecting our old routes in the rural youth employment”, un schimb de tineri ce se va desfășura la Tîrgu Jiu, județul Gorj.
Titlul spune destul de multe despre tema proiectului, motiv pentru care nu voi veni cu detalii suplimentare în acest articol. Abia aștept să particip, dat fiind că este o ocazie foarte bună de a-mi îmbunătăți fluența și pronunția în ceea ce privește limba engleză. Mai am până ajung a proficient user of English.
Acesta este și unul dintre motivele pentru care am ales acest schimb de tineri, în locul a trei școli de vară. De asemenea, angajarea și locurile de muncă în privința mediului rural sunt subiecte care mă interesează, dat fiind că provin dintr-o localitate de munte din județul Vrancea.