Criza din Yemen: 116 organizații solicită acțiuni imediate pentru evitarea catastrofei

Criza din Yemen: 116 organizații solicită acțiuni imediate pentru evitarea catastrofei

116 organizații recunoscute pentru activitatea în domeniul ajutorului umanitar internațional, implicate inclusiv în criza din Yemen, au ieșit cu o poziție comună în care solicită sprijin pentru a preveni intrarea Yemenului într-o criză și mai mare, pe fondul conflictului de acolo ce durează deja de mai bine de un deceniu.

Semnatarii transmit că oamenii din Yemen se confruntă cu ceea ce poate fi cel mai dur an pe care l-au avut până acum, iar nevoile umanitare sunt accelerate de conflict, colaps economic și șocuri climatice, în timp ce ajutorul necesar în criza din Yemen este limitat în urma tăierilor masive de fonduri. În același timp, loviturile aeriene continuă să facă sute de victime civili și să distrugă infrastructura critică.

Organizațiile respective, o parte evidențiate mai jos, amintesc că planul de sprijin pentru Yemen – Yemen Humanitarian Needs and Response Plan – a beneficiat de un sprijin după primele cinci luni din 2025 de doar 10%, prevenind astfel livrarea ajutorului critic către milioane de oameni care se confruntă cu efectele crizei. Organizațiile atrag atenția asupra faptului că, fără acțiune imediat, câștigurile vitale obținute în ani de asistență furnizată în Yemen pot fi pierdute, solicitând totodată creșterea nivelului asistenței pentru dezvoltare pentru a preveni intrarea comunităților în situații în care nevoile umanitare sunt și mai acute.

Pe lângă acest apel, organizațiile mai fac un apel pentru minimizarea impactului conflictului asupra civililor și pentru asigurarea faptului că dreptul umanitar internațional este respectat, incluzând protecția civililor și accesul umanitar la toți cei în nevoie.

Printre organizațiile semnatare se află Organizația pentru Agricultură și Alimentație a Națiunilor Unite, Organizația Internațională pentru Migrație, UNICEF, Înalt Comisarul ONU pentru Refugiați, Biroul Națiunilor Unite pentru Coordonare a Afacerilor Umanitare, Programul Mondial pentru Alimentație, Organizația Mondială a Sănătății, Oxfam, Save the Children International, International Rescue Committee, Solidarités International, și altele.

imagine: UN OCHA

Sunt Mădălin Blidaru. Dacă vrei să îmi transmiți ceva, mă găsești la madalin [at] blidaru [dot] net sau pe diferite rețele sociale.