Snejder-Brazilia 2-1

Show incendiar in meciul dintre Brazilia si Olanda. Atacantii brazilieni au deschis scorul in prima repriza , la pauza intrandu-se doar cu 1-0 pentru echipa sud-americana.

Prima repriza:

Faza golului nu a fost insa cea mai spectaculoasa. Robinho a facut driblat tot ce a gasit.
Julio Cesar a dat pase perfecte mijlocasilor, Kaka a sutat exceptional, la fel si Maicon.
Din nefericire au fost cateva faze la care arbitrul a fost specatator. Nu a acordat un corner
Braziliei si au fost cateva faulturi neacrodate.
Olanda nu a fost insa calcata in picioare de Brazilia, dar nu s-a vazut.
Pasele exceptioanele in viteza, tacklingurile exceptionale, pur si simplu Brazilia a facut legea.
Kaka a avut sut superb dupa o pasa de geniu de la alt jucator. Toata faza a fost facuta de Robinho care a facut fundasii olandezi
ko. Pur si simplu Joga Bonito, de la portar la atacanti.Pana si antrenorul a facut show pe marginea terenului.
Dunga a realizat perfect tactica.
Stekelenburg s-a opus sutului direct in vinclu al lui Kaka. Recuperarile de la jumatatea terenului nu au facut decat sa
invite la atac Brazilia. Si ce atacuri!
Robben a fost tot timpul inconjurat de patru brazilieni cand a avut mingea. A fost  perfect vazut de Daniel Alves care nu i-a permis sa
beneficieze dupa o schema la un corner.

Superba repriza! Ce-a mai frumoasa de la aceasta Cupa Mondiala!

A doua repriza:

M-am inselat. Ce am scris mai sus am scris in pauza meciului. Acum revin, dupa terminare. Brazilia, echipa care nu a mai pierdut in fata Olandei de 36 de ani
s-a facut de ras. Evit totusi sa spun tare ca s-a facut de ras, dar acesta este purul adevar.  Olanda a intrat altfel de la cabine,
mult mai motivata, in timp ce oponentii ei au scazut ritmul. Kaka nu a mai fost omul cheie, Luiz Fabiano nu a mai reusit nimic,
Robben si Snejder si-au despleticit picioarele.
Olanda a reusit sa egaleze dupa o centrare destul de buna a lui Wesley Snejder. O neintelegere a facut ca Felipe Melo sa devieze
mingea in poarta lui Cesar.  Nici dupa aceasta faza nu s-au dezmeticit brazilienii. Felipe Melo a primit rosu, iar Snejder a
majorat scorul. Samba nu s-a mai realizat, brazilienii aruncandu-se , in 10 oameni , in atac fara rost.
Olanda a surprins pe contraatac, dar Dirk Kuyt, Robben, Snejder, Huntelaar si van Persie nu au reusit sa inscrie in poarta lui
Julio Cesar. Daniel Alves si Maicon au fost cei mai buni brazilieni pe teren in repriza secunda.
Kaka a mai avut o sclipire, dar nu a putut schimba soarta unui meci, o soarta imprevizibila in  prima repriza.

Scor final : Olanda – Brazilia 2-1

Olanda a scris istorie, Brazilia nu a reusit sa revina. Pacat. Au jucat superb, superb in prima repriza, dar repriza secunda a
fost mai mult decat jalnica, olandezii controland jocul, jucandu-se cu minge.

3 Replies to “Snejder-Brazilia 2-1”

1. M-au facut de ras brazilienii astia! Fix in minutul 12 am sunat pe cineva si m-a intrebat cu cine tin: vroiam sa zic Olanda, dar am zis totusi Brazilia si m-am bucurat, deoarece am aflat ca era 1-0 pentru ei.

Finalul m-a facut sa-mi doresc sa raspund cum mi-a dictat instinctul…

1. @Tony: Eu chiar am fost dezamagit. Am vazut meciul de la A la Z si in prima repriza Brazilia putea sa marcheze vreo 4 goluri. In a doua repriza am fost socat. Autogol si un gol dupa un corner… Nu credeam ca este posibil. Si mai rau este ca Olanda a avut foarte multe ocazii.

2. dispenses use a superb site decent Gives thank you for the working hard to support people