Brazilia – Romania 1-0

Nu am urmarit meciul din simplul motiv ca Pamantul se invarte. Puteam sa ma trezesc la trei si sa ma uit la meci, dar am considerat ca nu se merita. Si asa Romania va pierde, cu sau fara mine ca spectator.

S-a intamplat. Brazilia, cu cativa jucatori de baza lipsa ( cel mai important, Daniel Alves, fundas si mijlocas dreapta la FC Barcelona), a invins Romania cu scorul de 1-0 printr-un gol marcat in prima repriza de Fred.

Ronaldo, jucatorul in cinstea caruia s-a jucat acest meci, a stat pe teren 15 minute ( min. 30 – pauza), minute in care a avut vreo cateva sanse de gol ( trei, mai clare). Tatarusanu, insa, a facut bine ca a aparat, desi multi spuneau ca jucatorul care a revolutionat nationala Braziliei si fotbalul mondial merita sa marcheze. Nu merita. Nu merita ca portarul roman sa se lase umilit.

Brazilia a invins intr-un meci fara importanta ce nu conteaza decat pentru statistici si pentru moralul jucatorilor romani care au intalnit o forta mondiala all-time in fotbal. Probabil au fost cativa care au reusit sa se faca remarcati si care spera la o noua echipa, la un salariu mai buna ( ca pana si lucrurile gratuite se rezuma la bani).

Bravo Romania! Bravo Brazilia!

P.S.: Tinand cont de ce a facut Ronaldo in ultimul an, nu cred ca merita un meci de retragere.

Sunt Mădălin Blidaru. Dacă vrei să îmi transmiți ceva, mă găsești la madalin [at] blidaru [dot] net sau pe diferite rețele sociale.